SteriPen.cz - SteriPen FAQ

FAQ - Často kladené dotazy

obecné dotazy
technické dotazy
odstraňování poruch

Zatímco je SteriPen produktem značně jednoduchým k používání, dostáváme řadu dotazů ohledně různých podmínek a stavů vody kdy jej lze použít. Vybrali a zodpověděli jsme zde pro vás ty nejčastější a klíčové otázky. Pokud na vaší otázku nenaleznete uspokojivou odpověď, neváhejte nás prosím kontaktovat na info@steripen.cz.

Obecné dotazy

1.Jak SteriPen funguje?

2. Můžete mi říct více o čištění vody UV zářením?

3. Je UV záření SteriPenu nebezpečné?

4. Jak rychle SteriPen funguje?

5. Jak je SteriPen efektivní?

6. V jakých situacích mohu SteriPen použít?

7. Jak lze SteriPen srovnat s filtrama, filtračníma pumpama a chemickou dezinfekcí?

8. Je nutné před/při použití SteriPenu vodu nějak speciálně připravit?

9. Ovlivňuje SteriPen chuť vody či přidává do ní nějaké chemikálie?

10. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi různými modely?

11. Bude SteriPen efektivní s vodou v různých zemích?

12. Jaký druh baterií SteriPen používá a jsou součástí balení?

13. Jaká je na SteriPen záruka?

14. Je SteriPen certifikován co se týče kvality dezinfekce a bezpečí?

15. Mohu se SteriPenem na palubu letadla?

16. V jakém druhu nádob lze SteriPen použít?

17. Kde mohu najít aktuální návod k použití SteriPenu?

18. Mohou být různé nádoby použité se Sidewinderem?Technické dotazy

1. Musí být voda čištěná SteriPenem čirá?

2. Může být SteriPen používán v zimě?

3. Může být SteriPen použit na vodu s ledem?

4. Může být SteriPen použit ve vroucí vodě?

5. Vyčistí SteriPen kapky vody na závitu lahve?

6. Funguje SteriPen na ledu z roztátého sněhu?

7. Mohu SteriPen použít i na jiné kapaliny než je voda?

8. Dezinfikuje SteriPen vodu i s guardia a cryptosporidium?

9. Funguje SteriPen i na leptospirosis?

10. Je SteriPen účinný proti cyklosporiose?

11. Je steripen efektivní proti vajíčkám červů?

12. Jak dlouho trvá nabýt solárním panelem Solar Charging Case?

13. S jakými modely SteriPenu je kompatibilní Solar Charging Case?

14. Je možné spojit modely Traveler a Adventurer s Pre-Filtrem tak jako ostatní modely?

15. Jak vyčistím Pre-Filter?

16. Jak dlouho vydrží UV lampa?

17. Může být UV lampa vyměněna?

18. Mohu použít SteriPen v hydratačním vaku (camelbacku)?

19. Proč můj SteriPen ošetřoval vodu pouze 38 sekund (ne 48 jak je běžné)?

20. Proč můj SteriPen ošetřoval půl litr vody 58 sekund oproti běžným 48 sekundám?Odstraňování poruch

1. Co mohu dělat, pokud se SteriPen nespustí po stlačení aktivačního tlačítka?

2. Kde je problém, když se LED indikátor nerozsvítí?

3. Při používání nevidím žádné viditelné světlo, kde je problém?

4. Jak poznám varovný LED signál či varovné znaky na displeji??

5. Po stlačení aktivačního tlačítka a ponoření SteriPenu do vody zelená LED dioda dále bliká (modely Classic, Adventurer, Traveler (stříbrný)) či LCD počítadlo se nespustí (model Journey).

6. Po zapnutí a ponoření SteriPenu do vody se lampa na několik sekund rozsvítí a pak zhasne. Poté se rozsvítí červená LED dioda (modely Classic, Adventurer, Traveler) nebo LCD displej (model Journey) ukazuje nešťastný smajlík, ale ne nízký stav baterií.

7. Co dělat, pokud se zdá, že se baterie v mém Solar Charging case nenabíjí?

8. Co se děje když můj SteriPen vyzařuje jen tlumené světlo?Odpovědi na obecné dotazy

1. Mikroby jako bakterie, viry a protozoa způsobují svým rozmnožením a napadením imunitního systému onemocnění organismu. SteriPen vyzařuje ultrafialové světlo (UV), které v sekundách rozkládá DNA mikrobů. Mikroby se tak bez funkční DNA nemohou reprodukovat a způsobit onemocnění.

Zpět na začátek stránky

2. Ultrafialové záření je neviditelné vysokoenergetické světlo. Čištění (purifikace) vody je dávno známou technologií. Jeho efektivnost proti bakteriím byla zaznamenána již v roce 1878 a dnes se běžně používá komerčně v plnírnách vody, v nemocnicích a městských čističkách po celém světě. Délka vln světla se vyjadřuje v nanometrech (nm). Jeden nanometr = biliontina metru. Viditelné světlo se pohybuje v rozmezí od červeného okolo 700nm k fialovému okolo 400nm. Pro lidské oko není světlo mimo rámec 400-700nm viditelné. Celé spektrum UV záření je zhruba tak široké jako viditelné spektrum – od 400nm do 100nm. Toto spektrum je rozdělováno do 3 palet: UV-A mezi 400nm a 320nm, UV-B mezi 320nm a 290nm a UV-C mezi 290-100nm. Většina UV záření emitovaného SteriPenem je v délce 254nm, čímž spadá do UV-C. Právě UV-C ničí DNA mikrobů a tím zabraňuje jejich množení. Baktericidní (dezinfekční) UV záření – mezi 240 a 290nm – působí na thymin, jeden ze čtyř základních nukleotidů v DNA. Když je UV foton absorbován molekulou thyminu, která je DNA vláknem spojena s jinou molekulou thyminu, vytvoří se mezi molekulami homeopolární vazba. Ta zabrání enzymům přečtení DNA a její zkopírování. Bez možnosti kopírování DNA se mikroby nemohou reprodukovat a stávají se neškodnými.

Zpět na začátek stránky

3. Řádně používán, SteriPen nemůže vystavit uživatele UV expozici a je tak naprosto bezpečný. UV-C záření nepronikne naprostou většinou materiálů. Nádoby na tekutiny ze skla, keramiky, železa a téměř všechny plasty blokují průnik UV záření. Důsledkem toho, je-li SteriPen ponořen do jakékoliv nádoby s vodou, UV-C záření nemůže proniknout ven. SteriPen má také vodní sensory, které zabraňují jakékoliv funkci dokud není lampa plně ponořena. Je velmi málo materiálů, které UV-C propouští. Mezi nimi je optické křemenné sklo (materiál ze kterého je vyrobena lampa SteriPenu) a několik málo fluoropolymerů ze skupiny Teflonu. Materiály velice nepravděpodobně používané pro výrobu nádob. Poznamenejme jen, že SteriPenová lampa vyzařuje světlo o více délkách, přičemž některé jsou okem viditelné. Například modré světlo, které lampa vydává, které není ultrafialové a není vůbec nebezpečné. Toto viditelné světlo nemá žádný bakteriologický efekt, ale je důležitým indikátorem, že lampa řádně funguje. Pokud není modré světlo vidět, lampa nefunguje správně. Na závěr je důležité poznamenat, že jakýkoliv pokus obejít bezpečnostní prvky SteriPenu může způsobit přímou expozici UV záření, které může poškodit pokožku a oči.

Zpět na začátek stránky

4. SteriPen obsahuje mikropočítač, který kontroluje dobu provozu. Tato doba je 48 sekund na ½ litru a 90 sekund na 1 litr. SteriPen se automaticky po určené době automaticky vypne a tím vydá určené množství UV záření potřebné na vyčištění daného množství vody.

Zpět na začátek stránky

5. SteriPen je vysoce efektivní. Překračuje požadavky americké agentury EPA (U.S. Environmental Protection Agency), pro ochranu lidského zdraví a životního prostředí, na mikrobiologické čističe vody. Mnoho studií provedených na vedoucích univerzitách a v laboratořích prokázalo, že SteriPen zničí přes 99,9999% bakterií, 99,99% virů a 99,9% protozoi (tj. Giardia a Cryptosporidium). Všechny nezávislé studie jsou k dispozici online. SteriPen byl testován a certifikován Asociací Kvality Vody (Water Quality Association – WQA) zda dosahuje standardu EPA (viz.výše) a byl oceněn zlatým oceněním Gold Seal.

Zpět na začátek stránky

6. SteriPen by měl být použit pokaždé, když jsou pochyby o kvalitě vody. Základní situace zahrnují turistiku a camping v přírodě, kde se voda bere přímo z lokálních pramenů; při cestách do rozvojových zemí, kde kvalita pitné vody je často nedostatečná, balená voda mnohdy není k dostání či pochází z pochybných zdrojů (kupování balených vod je v rozvojových zemích navíc vzhledem k nedostatečné či spíše neexistující recyklaci a problémům s odpady vysoce neekologické). SteriPen může být užitečný také v případě pobytu v oblastech zvýšeného rizika přírodních katastrof jako hurikánů, zemětřesení a častých záplav.

Zpět na začátek stránky

7. SteriPEn je rychlý, lehký a vysoce efektivní čistič vody. V porovnání s chemickou dezinfekcí, nemá chemickou chuť ani zápach a ani dlouhodobé zdravotní účinky jako jód. Také je mnohem rychlejší, za 90 sekund zvládne to, co některé chemikálie za 4 hodiny. Ve srovnání s filtry je SteriPen obecně efektivnější , jelikož většina filtrů neodstraní viry. Navíc je lehčí než většina filtrů a mnohem jednodušší k použití. Filtrování pak má největší smysl tam, kde je voda velmi zakalená fyzickými nečistotami a vyžaduje odstranění množství sedimentu.

Zpět na začátek stránky

8. Je důležité během použití vodu SteriPenem lehce míchat. To zajistí rovnoměrný průnik UV záření vodou. Také je nutné jej použít v čiré (nezakalené) vodě. Voda se značným zbarvením a mnoha částečkami fyzických nečistot může omezit efektivnost SteriPenu tím, že omezí průnik UV záření vodou. Mnoho lidí tak vodu s mnoha sedimenty při nabírání filtruje kávovým filtrem, šátkem, popř. kapesníkem. Pokud je sediment velmi jemný, je nutné jej před čištěním SteriPenem nechat usadit na dno. Ke SteriPenu lze také dokoupit speciální filtr (SteriPen Water Bottle Pre-Filter) k přefiltrování fyzických částic (do velikosti zeleného pepře). Tento filtr je kompatibilní s většinou širokohrdlých lahví a obsahuje síto 40 x 40 mikronů.

Zpět na začátek stránky

9. SteriPen dezinfikuje pouze světelným zářením. Nejsou potřeba žádné chemikálie. Nepoužitím chemikálií se SteriPen vyhýbá problémům chemické toxicity a nepříjemné chemické chuti a zápachu.

Zpět na začátek stránky

10. Všechny modely mají stejnou základní funkci co se týče efektivnosti čištění a času potřebného k vyčištění vody. Detaily k jednotlivým produktům najdete ve srovnávacích tabulkách.

Zpět na začátek stránky

11. Ano, SteriPen bude fungovat globálně s jakýmkoliv zdrojem čerstvé vody, který potenciálně obsahuje bakterie, viry a protozoa. Je určený k použití v čiré vodě a neměl by být používán ve slané vodě ani ve vodě s ledem.

Zpět na začátek stránky

12. Modely SteriPen Adventurer a Journey obsahují 2 baterie CR124. Produkty Solar Charging Case a Adventurer w/ Solar Charging Case bundle-pack obsahují jednu dvojitou baterii CR123, která nahrazuje dvě jednotlivé CR123. Model Traveler mini používá dvě CR123 baterie, které nejsou součástí balení. Produkty SteriPen Classic, Traveler a Emergency používají 4 AA baterie, které nejsou součástí balení. Pro maximální efektivnost a výkon doporučujeme značkové Lithiové anebo Nickel-Metal-Hybrid baterie. Alkalické baterie jakéhokoliv druhu nelze doporučit vzhledem k jejich nerovnoměrnému výkonu.

Zpět na začátek stránky

13. Pro výrobce SteriPenu je kvalita hlavní prioritou. U každého produktu je testována správná funkce a výkon UV záření. Výrobce nabízí na produkty různé záruky, přičemž minimální záruka je záruka jednoho roku na výrobní vady. Úplné informace k zárukám najdete rozdělené na produkty koupené v USA a mimo USA.

Zpět na začátek stránky

14. SteriPen byl testován a certifikován Asociací Kvality Vody (Water Quality Association – WQA) zda dosahuje standardu EPA (U.S. Environmental Protection Agency). Pro více informací o této certifikaci přejděte na WQA. Tento certifikát je založen na mnoha studiích provedených nezávislými laboratořemi. Nad to byl SteriPen testován nezávislou agenturou Intertek, aby vyhověl všem relevantním americkým a mezinárodním standardům. SteriPen splňuje normy: UL Standard UL 61010B-1, EN 61010-1: 1993 + A1 + A2. CAN/CSA C22.2 No. 1010.1-92, Listed 3058969.

Zpět na začátek stránky

15. Ano, SteriPen můžete vzít s sebou na palubu letadla. Doporučujeme s sebou vzít návod k použití, v případě, že by vznikly nějaké dohady u bezpečnostního odbavení, vysvětlit a ukázat k čemu produkt slouží, je velmi jednoduché.

Zpět na začátek stránky

16. Nádoby ze skla, keramiky, železa a téměř všechny plasty blokují průnik UV-C a jsou proto vhodné k použití se SteriPenem. Existuje ale malé množství neobvyklých materiálů jako je optický křišťál (materiál, ze kterého je vyrobena lampa SteriPenu) a několik fluoropolymerů ze skupiny Teflonu, které UV-C záření propouští. Nádoby vyrobené z těchto materiálů by neměly být pro čištění (dezinfekci) vody SteriPenem používány.

Zpět na začátek stránky

17. Všechny návody k použití jsou stáhnutelné v odkazu Podpora.

Zpět na začátek stránky

18. Většina lahví se širokým hrdlem by měla být použitelná se Sidewinderem. Průměr hrdla lahve se ale lehce liší dle výrobců. Pečlivě našroubujte lahev na Sidewinder, dotáhněte a tím ji utěsníte.

Zpět na začátek stránky

Odpovědi na technické dotazy

1. Doporučujeme, aby voda ošetřovaná SteriPenem byla čirá. Jen tak lze zajistit dostatečný průnik UV záření vodou a postižení všech potenciálních mikrobů. Zbarvená či zkalená voda by měla být přefiltrovaná před použitím SteriPenu. K tomu lze použít SteriPen Pre-Filter nebo FitsAll filter. V naléhavých případech lze použít kávový filtr nebo kus trička, šátek, kapesník.

Zpět na začátek stránky

2. Ano, SteriPen je úspěšně používán v horách celého světa – včetně Everestu (odkazujeme na sekci reference). V případě, že klesne okolní teplota pod 0°C, doporučujeme uchovávat SteriPen v blízkosti těla a tím v teple, čímž udržíme výkon baterií.

Zpět na začátek stránky

3. Nedoporučujeme SteriPen používat na vodu s ledem, protože UV záření ledem dostatečně nepronikne. Před ošetřením doporučujeme vodu ledu zbavit. Po roztání ledu můžete SteriPen použít.

Zpět na začátek stránky

4. Nedoporučujeme použití SteriPenu ve vroucí vodě, mohl by být poškozen.

Zpět na začátek stránky

5. SteriPen nevyčistí kapky ulpěné na hrdle lahve. Hrdlo by mělo být od původní vody před pitím očištěno. Jinou možností je použití Pre-Filtru, který našroubujeme na široké hrdlo lahve typu Nalgene. Je zkonstruován tak, aby při ponoření lahve do vody udržel závity hrdla suché. Vždy před pitím zkontrolujte, zda na hrdle lahve nejsou kapky nevyčištěné vody. Více informací zde.

Zpět na začátek stránky

6. SteriPen efektivně ošetří vodu ze sněhu. V některých, velmi ojedinělých, případech je možné, že se SteriPen ve vodě neaktivuje díky tomu, že bude voda tak prostá minerálů, že aktivační senzory nerozpoznají, že je přístroj ponořen do vody. To můžeme jednoduše vyřešit tím, že do vody přidáme malé množství soli či kapku-dvě elektrolytního nápoje (obsahujícího minerály).

Zpět na začátek stránky

7. SteriPen není určen k použití na jiné tekutiny než je čirá voda.

Zpět na začátek stránky

8. SteriPen je proti těmto organismům vysoce efektivní. Pro více informací se podívejte na úplné výsledky testů.

Zpět na začátek stránky

9. SteriPen je velmi efektivní proti všem virům, bakteriím a cystám množícím se ve vodě. Leptospira interrogans, běžněji známá jako infekční žloutenka a leptospirosis (Weilova choroba) je SteriPenem také zničena.

Zpět na začátek stránky

10. SteriPen je účinný proti oocystám, cyklosporám. Původně nebyl na tyto specifické organismy testován, ale mnoho studií na toto téma provedených významnými organizacemi bylo umístěno na internetu. Světová zdravotnická organizace také zveřejnila podrobný dokument na toto téma.

Zpět na začátek stránky

11. SteriPen byl vždy testován proti bakteriím, virům a protozoam kryptosporidium a giardii. Nikdy nebyl testován proti vajíčkám červů, takže v tomto případě nemůžeme definitivně potvrdit účinnost UV záření na tyto organismy.

Zpět na začátek stránky

12. Nabití zabere přibližně 20 hodin přímého slunce, což je většinou 3-5 dní.

Zpět na začátek stránky

13. Solární jednotka Solar Charging Case pojme buďto model Adventurer anebo kterýkoliv ze stříbrných modelů Traveler nebo Traveler mini a má také jednotku pro nabytí 2 CR123 nabíjecích baterií. Důležité! Pro Solar Charging Case používejte VŽDY! Pouze dobíjecí CR123 baterie. V případě použití jiných, než nabíjecích baterií může dojít k poškození jednotky a/nebo baterií, ve vyjímečných případech i k požáru.

Zpět na začátek stránky

14. Model Adventurer a stříbrný Traveler nelze propojit vodotěsně s Pre-Filterem, na rozdíl od modelů Classic, Journey , nového Traveleru (modrý) a modelů Emergency. I tak ale můžete použít Pre-Filter na přefiltrování mechanických nečistot a částic před použitím SteriPenu. Po filtraci jednoduše Pre-filter vyjměte a vodu dezinfikujte klasicky ponořením lampy přímo do lahve.

Zpět na začátek stránky

15. Pre-filter vyčistíte jednoduše propláchnutím malým množstvím ošetřené (bezpečné) vody.

Zpět na začátek stránky

16. Lampa v řadě Outdoor, včetně modelů Classic, Adventurer, Journey je konstruována na 8000 procesů, rovnajícím se ošetření 3 lahví vody po dobu 7 let. Produkty Traveler a Emergency jsou dimenzovány na 3000 cyklů.

Zpět na začátek stránky

17. Lampa u všech modelů může být vyměněna. Samostatně ji však koupit nelze, museli byste ji poslat přímo výrobci, kde by ji vyměnili. Lampu musí vyměnit a otestovat kvalifikovaný technik, který se ujistí, že správně funguje. Pokud je problémem výrobní vada, je výměna bezplatná, jinak je účtována.

Zpět na začátek stránky

18. SteriPen není navržen pro ošetření vody přímo v hydrapaku, nicméně vodu můžete ošetřit před nalitím do hydrapaku.

Zpět na začátek stránky

19. U některých modelů SteriPenu je při opětovném použití během dvou minut doba operace zkrácena o 10 sekund na 38 sekund. Je to dáno tím, že lampa je již zahřátá a UV záření proudí naplno od začátku, rychleji než u lampy studené. To platí pouze v případě ošetřování půl litru vody. Ošetření 1 litru trvá vždy 90 sekund.

Zpět na začátek stránky

20. Pokud je lampa vystavena teplotám pod 10°C, ošetření půl litru vody je prodlouženo o 10 sekund. Je to dáno pomalejším ohřátím lampy. To platí jen u ošetřování ½ litru vody, kde zahřívání zabírá poměrně delší část procesu než u 90 sekundového ošetření 1 litru.

Zpět na začátek stránky

Odpovědi na odstraňování poruch

1. Při příliš krátkém stlačení tlačítka se může stát, že nedojde k sepnutí. Počkejte 15 sekund, SteriPen se zrestartuje a stisknete tlačítko znovu. Stlačte tlačítko pomalu, přidržte na půl sekundy a povolte. Pokud ošetřujete ½ litrovou nádobu, počkejte půl sekundy a stiskněte znovu. Pokud stále nefunguje, zkontrolujte baterie.

Zpět na začátek stránky

2. Pokud se LED dioda nerozsvítí, může to znamenat dvě věci:
a) Je třeba vyměnit či dobít baterie.
b) Může být špatný kontakt baterií. Zkontrolujte, případně očistěte kontakty.
Pokud nezafunguje nic z toho, kontaktujte nás na info@steripen.cz.


Zpět na začátek stránky

3. Pokud SteriPen nevyzařuje žádné viditelné světlo, zkontrolujte následující:
a) Zkontrolujte, že jsou baterie dobře vložené a mají dobrý kontakt.
b) Zkontrolujte, že jsou všechny baterie stejného druhu (např. 4 lithiové baterie). Kombinace použití různých druhů baterií může přístroj zničit.
Pokud přístroj dále nefunguje, kontaktujte nás na info@steripen.cz.

Zpět na začátek stránky

4. Vysvětlení k jednotlivým varovným signálům vám nejlépe dá návod k použití každého modelu, který můžete také stáhnout pod odkazem podpora.

Zpět na začátek stránky

5. Sensory SteriPenu potřebují kontakt s vodou. Voda má ve většině případů dostatek minerálů, aby vedla elektrický proud a spustila tak SteriPen. Ve velmi ojedinělých případech však voda neobsahuje téměř žádné minerály a není dostatečným vodičem (voda přímo z tajícího sněhu). To lze napravit přidáním špetky soli či kapky elektrolytického nápoje.

Zpět na začátek stránky

6. Vodní sensory SteriPenu potřebují být ponořeny do vody, která spojí kontakty. Voda má ve většině případů dostatek minerálů, aby vedla elektrický proud a spustila tak SteriPen. Ve velmi ojedinělých případech však voda neobsahuje téměř žádné minerály a není dostatečným vodičem (voda přímo z tajícího sněhu). Může se tak stát, že sensory fungují pouze částečně a dávka UV záření není dostatečná. To lze napravit přidáním špetky soli či kapky elektrolytického nápoje.

Zpět na začátek stránky

7. Při nabíjení ze sítě, se ujistěte, že jste je nechali nabíjet minimálně 3 hodiny. Pokud problem přetrvá, kontaktujte nás na info@steripen.cz. Při nabíjení solárním panelem zkontrolujte, zda je panel natočen na slunce dle instrukcí na spodní straně jednotky. Zkontrolujte, že baterie, které nabíjíte jsou nabíjecí akumulátory, v opačném případě může dojít k požáru.

Zpět na začátek stránky

8. To může být známka toho, že přístroj nepracuje správně. Kontaktujte nás na info@steripen.cz.

Zpět na začátek stránky

Spřátelené weby | Obchodní podmínky | Reklamační řád | Kontakt

Provozovatel: Totaloutdoor 2009 | Systém: Virus-Sport s.r.o.